جدیدها و رویدادها

اهمال کاری :پیشرفت یا فرسایش

حتما این جمله را بارها شنیده اید:کار امروز را به فردا نیانداز.

اما چقدر از ان در زندگی استفاده کرده ایم؟

چند بار گفته ایم:فردا, از شنبه, از سال نو و…

اهمال کاری و  تنبلی تقریبا برای هرکسی پیش امده و این باعث شده از نتایجی که می خواهیم فاصله بگیریم.

اهمال کاری در واقع رسیدن به نتایج را هرروز برای ما سخت تر میکند.

در اینجا به چند دلیل و راه حل برای تنبلی می پردازیم.

0_6GCqMBlaPsIuFC4a

تنبلی چیست؟

تنبلی بدین معناست که کاری را که باید الان انجام دهیم به هر دلیلی انجام نمی دهیم.

حالا یا هیچ کاری نمی کنیم یا به جای ان کار دیگری می کنیم.

یکی از اهمال کاری های حرفه ای این است که ما خوب کار می کنیم اما کار خوب نمی کنیم,یعنی به جای اینکه از سمت راست برویم با قدرت از سمت چپ حرکت می کنیم و نتیجه مشخص است…

چرا تنبلی می کنیم؟

برای اینکه بدانیم چرا تنبلی می کنیم ابتدا باید مشخص کنیم که چه زمان و در چه موضوعاتی اهمال کاری می کنیم. مثلا زمانی که باید صحبت های فرزندمان را گوش دهیم تلوزیون تماشا می کنیم.

زمانی که باید کارهای مهمی را انجام دهیم سر خود را با کارهای کوچک,زمان بر و بی ارزش گرم می کنیم.

از بزرگترین دلایل اهمال کاری فرار از زحمت است;مثلا به جای اماده کردن غذا,خودمان را با خوراکی های دم دستی و بی ارزش سیر می کنیم.

یکی دیگر از دلایل مهم تنبلی نظر دیگران است,البته منظورمان بی توجهی به دیگران و حقوق انها نیست بلکه منظورمان این است که نکند به اشتباه از زندگی خود به دلیل جذب نظر دیگران دست بکشیم .

دلیل مهم دیگر کامل گرایی است;افراد کامل گرا از انجا که می خواهند همه چیز کاملِ کامل باشد نمی توانند به خواسته های خود برسند .

چون یا باید همه چیز کامل و در سطح عالی باشد یا اصلا نباشد و معمولا چون هیچ وقت نمی توانند کامل باشند ترجیح می دهند که نباشد.

procrastination-1024x574-1024x532

چه کسی موفق می شود؟

یکی از تفاوت های انسان های موفق با دیگران این است که انها حاضرند کارهایی انجام دهند که دیگران مایل به انجامشان نیستند تا در نهایت به نتایجی برسند که دیگران قادر به رسیدن به ان نیستند.

انسان های موفق در برنامه ریزی زندگی شان ابتدا کارهای مهم غیر فوری را انجام می دهند مثل ورزش کردن و رشد کسب و کار.

همین که بررسی و ببینیم که ایا در مسیر هستیم یا نه, نشان می دهد که یک کار مهم غیر فوری انجام می دهیم .

اما برای رسیدن به موفقیت و رفع تنبلی چه راهکارهایی پیشنهاد می شود؟

راهکارها:

۱٫قبل از شروع هر کار مقدمات کار را فراهم کنید:یعنی قبل از فرا رسیدن موعد انجام ان مقدماتش را فراهم کنید. مثلا اگر صبح قرار است به پیاده روی بروید شب قبل کفش, لباس ورزشی و موزیک مناسب انرا اماده کنید که دیگر هیچ دلیلی برای عقب انداختن ان کار نداشته باشید.

برای خود جایزه تعیین کنید,مثلا وب گردی و جستجو در پیج های اینستا گرام را بگذارید بعد از ۲۰ دقیقه مطالعه روزانه که به خودتان قول دادید.

کار گروهی انجام دهید,عضو یک تیم بودن علاوه بر اینکه کارها را تقسیم و تسریع می کند از کامل گرایی تان می کاهدو باعث می شود در حد استاندارد های گروه پیش بروید.

داشتن یک کوچینگ خوب: کوچینگ در واقع یک فرایند دوسویه است که در ان کوچ به مراجعه کننده با دادن اگاهی هایی کمک می کند تا در جهت اهدافش گام بردارد.دوره راز رویش با داشتن یک کوچینگ عالی شمارا همواره در مسیر موفقیت نگه میدارد.

در مقاله بعدی درباره تنبلی آنلاین به صورت مفصل صحبت می کنیم.

مطالب پیشنهادی