لایف کوچینگ چیست ؟

لایف کوچینگ بر اساس تعریف فدراسیون بین المللی کوچینگ ICF (در انگلیسی  Life coaching) و در معنای تحت الفظی ، کوچینگ زندگی گفته میشود . خدمات لایف کوچینگ یک حرفه است که تمام ابعاد سلامتی در زندگی را در پوشش میدهد و به افراد کمک میشود تا با پیشرفت در زندگی ، رضایت بیشتری از زندگی خود داشته باشند  .

به شما قدرت میدهد که جرات بیان آرزوهای خود را داشته باشید سپس برای زندگی شخصی و شغلی خود هدف هایی را تعیین کنید .

اما این ها فقط دلیل گام برداشتن هستند ، و برای شروع راه مربی کوچینگ به شناسایی جوهره وجودی و استعداد های درونی شما میپردازد و نقاط ضعف و قوت شمارا ارزیابی میکند .

برای برداشتن گام های بزرگ به سوی هدفگذاری های بلند مدت ، باید نهایت استفاده از نقاط قوت شما و کمرنگ کردن نقاط ضعف شما انجام شود  .

با از بین بردن نقاط ضعف میتوانید موانع زندگی را پشت سر بگذارید و سبک زندگی خود را برای رسیدن به اهداف مورد نظر ، تغییر دهید .

هر فرد با توجه به مهارت های منحصربفرد خود برنامه های عملیاتی و استراتژی های لازم برای ادامه راه را دریافت میکند .

خدمات لایف کوچینگ توسط مربی هایی برگزار میشود که به صورت حرفه ای آموزش دیده اند تا به مشتریان خود کمک کنند روابط ، شغل و زندگی روزمره خود را بهبود ببخشند .

فرض کنید یک مشاور مورد اطمینان که همیشه شمارا همراهی میکند و یک دوست خوب که همیشه شما را تشویق میکند ، با هم ادغام شده و تبدیل به یک نفر شوند .

این یک نفر کسی است که اهداف شما را وادار به حرکت میکند اهدافتان را مشخص کنید ، و در طول مسیر دائما مشوق شما خواهند بود تا پا پس نکشید .

با طرح کردن طیف گسترده ای از سوالات ، ارتباط مؤثری با شما و سبک زندگی تان برقرار کرده و برنامه های متناسب با خودتان را ارائه میدهند ، تا نیاز ها و خواسته های شما اجرایی شود .

در خدمات لایف کوچینگ ، یک مربی باید گوش شنوا خوبی برای شنیدن صحبت های شما داشته باشد .

خدمات کوچینگ زندگی میتواند حتی از مشاوره هم کیفیت بهتری داشته باشد ؛ اما مستلزم دانش ، تجربه ، و آموزش بسیار عمیق کوچ است .

اینگونه مربی میتواند برای مراجعه کننده های مختلف ، هر کدام با سناریو های گوناگون ، و به طبع مشکلات و مسائل مختلف ، راه حل های شخص سازی شده و متناسب هر فرد ارائه بدهند  .

مربی کوچینگ کاملا بی طرفانه راجب مشکلات و راه حل آنها نطر میدهد تا بهترین گزینه را برای دستیابی به اهداف خود داشته باشید .

آنها نهایت همکاری با شمارا به خرج میدهند تا گره های درونی تان را شناسایی و حل کنید و در نهایت خود ، تبدیل به مربی خواهید شد .

دلیل اینکه کوچینگ دومین حرفه ای است که سریعترین توسعه را در دنیا دارد ؛ این است که برای مردم کار میکند .

تعریف در لایف کوچینگ را میتوان اینگونه گفت : شغلی است که با در دست داشتن ابزار ها و آموزش های مناسب ، متعد میشود تا هر هدفی را بدست بیاورد .

تعداد کمی از مردم در حال حاضر وجود دارند که میتوانند بگویند در اوج بازدهی و پتانسیل خود هستند ، و این دقیقا نقطه ی شروع کوچینگ است .

اگر میخواهید پتانسیل خود را به حداکثر برسانید و و زندگی خود را به لول های بالاتر ارتقا دهید ، بهتر است از همین الان به دنبال خدمات لایف کوچینگ باشید .

دوره های رایگان کوچینگ

کوچینگ فرایندی است که در طی آن یک فرد میتواند پتانسیل های ذاتی و درونی خود بشناسد و در جهت استفاده ی حداکثری از استعداد های خود تلاش کند . درک عمیق و درست کوچینگ و استفاده از آن نیازمند کسب آموزش کافی در این حوزه می باشد . مهرداد سلیمی برنا به عنوان یک استاد ماهر در زمینه ی کوچینگ توانسته بخش زیادی از آموزش کوچینگ را به صورت رایگان در اختیار مخاطبانش قرار دهد .

کوچینگ زندگی شناساندن یک مسیر برای رسیدن به خوشبختی و شادمانی . همچنین برای توسعه ی اهداف شخصی و از بین بردن موانع پیش رو هر فرد .

کوچینگ کسب و کار اغلب برای کارآفرینانی که میخواهند وارد بازار کار شوند و صاحبان مشاغلی که میخواهند موفق تر و پر بازده تر باشند کارایی دارد .

تاریخچه لایف کوچینگ

کوچینگ به عناون یک زمینه رسمی بسیار جوان است ، و ریشه در بسیار از رشته های قدیمی دارد .
این کتاب شامل زمینه هایی است مانند جنبش بالقوه انسانی ، آموزش رهبری ، آموزش بزرگسالان ، توسعه شخصی و حوزه های گوناگون روانشناسی است .
اما لایف کوچینگ در دهه 1980 میلادی به طور رسمی متولد شد و در طی دوره های 1990 و 2000 گسترش پیدا کرد و به سرعت محبوب شد .
اولین مربیان زندگی فقط بر روی برنامه ریزی های روزانه برای زندگی کار میکردند ، تا اینکه نهایتا لایف کوچینگ رشد و توسعه یافت و حوزه های دیگر زندگی از جمله روابط ، امور مالی ، شغل ، سلامتی و رفاه کلی را در بر گرفت .

لایف کوچینگ - مهرداد سلیمی برنا

کوچ یا همان مربی در ارائه خدمات لایف کوچینگ میتواند با رویکرد جامع و کلی به حوزه های مختلف سلامت زندگی کمک کند .  اما برخی از مربیان هستند که تخصص خود را روی کمک به مراجعه کننده ها در زمینه های خاصی از آن متمرکز کرده اند .

برخی از انواع لایف کوچینگ عبارت اند از :

کوچینگ تجاری ، اجرایی و رهبری
کوچینگ شغلی
کوچینگ دوستیابی و روابط
کوچینگ ورزشی
کوچینگ طلاق
کوچینگ زندگی خانوادگی
کوچینگ مالی
کوچینگ سلامت و تندرستی
کوچینگ مهارتهای زندگی
کوچینگ سلامت روان
کوچینگ معنویت
کوچینگ رژیم و تناسب اندام
کوچینگ زندگی - مهرداد سلیمی برنا

تفاوت های کوچینگ زندگی

با اینکه بنظر می آید خدمات کوچینگ زندگی بسیار شبیه به جلسات مشاوره روانشناسی است اما باید گفت اصلا کار این دو با هم یکی نیست و هرکدام اهداف متفاوتی دارند و در بهترین حالت میتوانند مکمل هم باشند .

مشاوران و درمانگران و سایر متخصصان در حوزه سلامت روان دارای مدرک تحثیلی و مجوز بهداشت در این حوزه هستند ؛ و معمولا ریشه مشکلات و بیماری های روانی را در گذشته فرد جستجو میکنند ، سعی میکنند علت رفتار ها را توضیح دهند ، تمرکز یک درمانگر علاج بیماری های روحی و روانی فرد است .

برای مسائلی مانند تغییرات خلق و خو ، اعتیاد ، اختلالات اضطرابی ، اختلالات اضطرابی ، اختلال خواب ، احساس ناامیدی و افسردگی شدید یا سایر بیماری های روانی باید به یک متخصص در حوزه سلامت روان مراجعه کرد نه مربی زندگی .

 یک مربی زندگی در خدمات لایف کوچینگ ، به شما در مقابل برخی مسائل حل نشده کمک میکند و به جای کاوش در گذشته ، به حال و آینده میپردازد و سعی دارد با توجه به شناسایی جوهره وجودی شما ، چشم اندازی برای رسیدن به زندگی بهتر به شما نشان دهد و با برنامه ریزی و تشویق مکرر ، شما را به نسخه بهتری از خودتان تبدیل کند .

درمانگر لایف کوچ
درمان سلامت روان بهتر کردن مسیر زندگی فرد
بهتر کردن مسیر زندگی فرد نیازی به تحصیلات دانشگاهی
و مدرک آکادمیک ندارد و
با گذراندن دوره لایف کوچینگ
میتواند مهارت های لازم را فرا بگیرد

مزایای لایف کوچینگ

مزایایی که خدمات کوچینگ زندکی به شما میدهد بیشتر بستگی دارد به اینکه ، شما چرا به لایف کوچینگ مراجعه کرده اید .
از مزایای خدمات لایف کوچینگ میتوان گفت چشم ما را به روی مشکلات که پیش رو داریم باز میکند و با دیدگاهی جدید و آگاه تر از قبل به مسائل اطرافمان نگاه میکنیم ، همچنین بینشی جدید برای مقابله با راه حل ها خواهیم داشت .
الگوهای منفی که در ذهن شما دارد را شناسایی میکند و تا مانع رسیدن به اهدافتان نشود .
علاوه بر این بسیاری از مردم از خدمات کوچینگ زندگی استفاده میکنند برای اینکه ممکن است برای پیدا کردن شریک زندگی /  پارتنر مناسب مشکل داشته باشند .
همچنین دسته دیگری از افراد برای خود شناسی ، شناختن علایق و تمایلات و تعین مسیر ایده آل برای زندگی خود از خدمات لایف کوچینگ کمک میگیرند . بسیاری از مردم هستند که متوجه فاصله بین زندگی فعلی خود و زندگی که میخواهند به آن برسند را درک میکنند و به همین خاطر استفاده از خدمات کوچینگ را برای خود ملزم میدانند .
برخی دیگر از تاثیرات مثبتی که در کوچینگ زندگی به آن میرسیم :
 • خود شناسی ، شناخت مهارت ها ، علایق ، گرایشات ، اهداف و آرزوها
 • طراحی استراتژی های رشد و موفقیت در زندگی شغلی و شخصی
 • ایجاد تعادل بهتر در زندگی شغلی و شخصی
 • از بین بردن ترس ها و نگرانی هایی که مدت های زیادی گریبان گیر ماست
 • افزایش خلاقیت
 • تلاش برای رسیدن به امنیت و استقلال مالی
 • بهبود مهارت های جمعی و ارتباطی
 • ایجاد ارتباطات مؤثر و سالم
 • راضایت بیشتر از شغل و محل کار
 • بهبود روابط با دوستان ، خانواده و سایر اطرافیان
 • سلامت جسمانی و اهداف مربوط به آن مانند کاهش / افزایش وزن
 • راه اندازی کسب و کار جدید یا توسعه کسب و کار موجود
 • مدیریت یکی زندگی یا تجارت
 • خود ابرازی و بیان ارزش ها
در نهایت استفاده از خدمات لایف کوچینگ این قدرت را به شما میدهد که در هر کاری که به آن دست میزنید ، بهترین خودتان باشید .
تحقیقات نشان داده است که کوچینگ و آموزش در ترکیب با هم ، بسیار مؤثر تر از تمرین تنها خواهد بود .
گفته میشود آموزش، 2.4 درصد بهره وری را افزایش میدهد، درحالی که اگر با کوچینگ لایف به صورت برنامه های هفتگی ترکیب شود، تا 88 درصد افزایش بهره وری خواهیم داشت .
خدمات کوچینگ زندگی در زمینه های شغلی و شخصی به شما مشاوره و راهنمایی میدهد .
کوچینگ زندگی را نباید با مشاوره درمانی ، روانشناسی ، روان درمانی ، و جلات مشاوره این چنینی یکی دانست .
لایف کوچ به طور کلی برای تمرکز روی یک پروژه حرفه ای خاص ، اهداف شخصی و مراحل طی کردن آنها به شما کمک میکند .
در ابتدای جلسات لایف کوچینگ ، مربی با طرح سوالاتی ار شما میخواهد دیدگاه خود را مشخص کنید؛ مانند :
 • چه چیزی شما را هدایت میکند و به حرکت وا میدارد ؟
 • اساس اهداف شما چیست ؟
پس از پاسخ به امثال این سوالات ، مربی روی شناسایی باورهای محدود کننده و که موانع شما هستند کار میکند مانند :
 • در صحبت های درونی ، چه چیز های منفی را به خود نسبت میدهید ؟
 • الگوهای منفی چگونه بر سر راه شما قرار گرفته اند ؟
 • چگونه میتوان آنهارا کنار گذاشت ؟
در نهایت شما به همراه مربی ، لیستی از اهداف معقول ودست یافتنی تهیه خواهید کرد .
مربی با کمک شما اهداف بلند مدت و کوتاه مدت را تعیین میکند به گونه ای که خیلی بلند پروازانه نباشد ، یا با ذهنیت شما محدود نشده باشد و همچنین مراقب است افکار منفی شما روی آنها تاثیر نگذارند .
از ارزیابی شرایط کنونی شما نیز میتوان به میزان پیشرفت شما در آینده پی برد و همچنین موانع فعلی و احتمالی را پیش بینی کرد  .
پس از این مرحله از خدمات لایف کوچینگ ، کوچ قصد دارد یک برنامه عملی به شما ارائه دهد ، و برای اینکار منابع و اقداماتی که قادر به انجام آن هستید را در نظر میگیرد .
سپس به شما گفته میشود چه کار هایی را انجام دهید ، و این کار ها را در زمان های خاصی انجام دهید .
شما دارید برای موانع احتمالی آماده میشوید و باید به درستی تصمیم بگیرید که چگونه با آنها کنار بیایید .
در طی مسیر ، مربی همراه از شما پشتیبانی میکند و اگر در حین مسیر ، برنامه شما یا قسمت های دیگر احتیاج به اصلاح داشته باشد ، مربی گوش بزنگ است .و پیشرفت شما را زیر نظر دارد ، مربی شما را تشویق میکند که به اهداف خود پایبند باشید .

رزرو جلسات کوچینگ

معمولا جلسات کوچینگ زندگی به طور منظم و در یک بازه زمانی طولانی برگزار میشود ، و کوچ حمایت و تشویق ، انگیزه ی لازم را برای شتاب در امور ایجاد میکند .

یک مربی لایف ، باید مطئن بشود که مراجعه کننده ها ، چیزی را که برای تغییر زندگی به آن احتیاج دارند را انجام میدهند ؛ زیرا یکی از دستاورد های اصلی برای مراجعین ، ایجاد حس مسئولیت پذیری است .

و در ادامه اگر مراجعه کننده در قسمتی گیر کند ، شرایط توسط لایف کوچ سنجیده شده و دوباره برای آن هدفگذاری کرده و از نو برنامه ریزی میکنند .

در نتیجه افراد معمولا خیلی زودتر از زمانی که فقط خودشان روی کار تمرکز دارند ، میتوانند از پس امور بر بیایند و سریعتر نتیجه میگیرند.

مهرداد سلیمی برنا موسس بنیاد سلیمی برنا سالهای زیادی به عنوان لایف کوچینگ در کنار افرادی که نیاز به یک لایف کوچ را در خود احساس کرده اند فعالیت کرده . وی اکنون نیز به عنوان یک لایف کوچ توانمند مسیر خوشبختی را به افراد زیادی نشان می دهد .

برای شروع جلسات مشاوره ابتدا باید بدانیم که در پایان این جلسات میخواهیم چه نتیجه ای را درو کنیم .
پس در ابتدا شما فرم هایی را پر خواهید کرد ، یا بهتر است بگوییم سوالاتی را جواب خواهید داد ، که خواسته و توقعات خود را به طور واضح از مربی و جلسات لایف کوچینگ روشن میکند .
به طور معمول جلسات بین 1 تا 4 دفعه در ماه خواهند بود ، که در این جلسات سوالات چالشی پرسیده میشود و تمرین هایی در جهت اهدافتان به شما گفته میشود .
در پایان هر جلسه ، کوچ تکلیفی را برای شما تعیین میکند که شما تا جلسه ی بعدی بدانید باید روی چه مسائلی کار کنید و تمرکز خود را معطوف کنید ؛ میدانید که حتما آن تکالیف را باید تا جلسات بعدی انجام دهید .
دیگر وظایف کوچ :
 • تجزیه تحلیل و ارزیابی شرایط فعلی مراجعه کننده
 • شناسایی باور های محدود کننده
 • طراحی برنامه ای شخصی سازی شده با توجه به خواسته ها و اهداف هر مشتری

ارتباط بین مراجعه کننده و مربی ، در طول خدمات لایف کوچینگ ، یک ارتباط دو طرفه بر پایه مشارکت خلاق و همه جانبه ی طرفین است و نباید مانند یک جاده یکطرفه باشد .
از اولین ملاقات خود به انجام کار های زیر میپردازید :

 • شناسایی و شفاف سازی چشم انداز ها ، اهداف و آرزوها
 • درصورت نیاز اهداف اصلاح شده یا با استفاده از تخصص مربی ، از دید دیگری نگاه میشوند
 • ناخودآگاه به سمت خود شناسی و رشد سوق پیدا میکند
 • استراتژی ها و برنامه ریزی هایی که مربی برایتان طراحی کرده ، با توجه به شخصیت و اهداف شما چیده شده است ، پس به آن اعتماد و عمل کنید
 • برای گرفتن بازخورد بهتر بهره وری خود را افزایش خواهید داد

همینطور در طول دریافت خدمات لایف کوچینگ ، مربیان معمولا راه های ارتباطی آنلاین و سریع خود را در اختیار شما میگذارند تا ، هر زمان که به صورت فورس به مشاوره احتیاج پیدا کردین و سوالی ذهن شمارا آزار میداد ، بتوانید از راهنمایی های کوچ ها بهره مند شوید .

خیلی اوقات مشتری های که از خدمات لایف کوچینگ استفاده میکنند ، نتایج مختلفی را ارائه میدهند .
طبق گزارشی که گرفته شده است افراد خیلی بهتر میتوانند تغییرات را ایجاد کنند ، و اهداف خود را تیک بزنند .
علاوه بر این مشتری ها پس از دریافت خدمات کوچینگ زندگی ، از افزایش اعتماد بنفس و ایجاد عزت نفس ، بهبود مهارت های ارتباطی ، تقویت روابط ، تعادل بهتر کار / زندگی و کاهش استرس خبر میدهند . آنها در تصمیات روزانه کاری / شخصی خود بهتر میتوانند عمل کنند و زندگی را پیش ببرند . و اولویت بندی ها و عوامل مهم زندگی خود را بهتر میتوانند شناسایی و دسته بندی کنند .
آنها میگویند از نظر جسمی شرایط بهتری دارند و از لحاظ روحی به احساسات خود متصل ترند و در مجموعه تمام این شرایط دارند به سمت اهداف خود پیش میروند .
طبق مطالعات انجام شده ، کوچینگ چه به صورت فردی و چه به صورت گروهی در کاهش اهمال کاری (عقب انداختن کار ها) بسیار موثر است و از این رو میتواند به تحقق اهداف کمک کند .
کوچینگ زندگی میتواند نوید بخش افزایش کارآمدی و توانمند سازی افراد شود .
همچنین در مطالعه ای که در Frontiers in Psychology سال 2020 منتشر شد ، نشان دادند رهبری مبتنی کوچینگ ، میتواند روی افزایش رفاه و عملکرد سازمان ها مؤثر باشد .
افراد برای تغییر در شرایط زندگی یا کاری خود به کوچینگ لایف مراجعه میکنند مثلا زمانی که میخواهند کسب و کار جدید را راه اندازی کنند یا میخواهند زندگی معنی دار تر و شاد تری را بسازند ؛ و مربی نیز متعهد میشود که به بهترین نحو بتواند به مراجعه کننده کمک کند تا زندگی بهتری داشته باشد .
لایف کوچینگ به کسانی پیشنهاد میشود که میخواهند فردای بهتری نسبت به دیروز داشته باشند ، و همچنان برای فردا های بعدی بیشتر و بیشتر میخواهند . غالبا افرادی که برای خدمات لایف کوچینگ مراجعه میکنند خواستار رشد بیشتر در قسمتی از زندگی هستند و میخواهند بازده خود را بهبود ببخشند ، و معمولا برای اجاد تغییرات عجله دارند و میخواهند هرچه سریعتر و در بهترین صورت انجام شود .
در حال حاضر تعداد خیلی زیادی از افراد موفق جامعه  از خدمات لایف کوچینگ استفاده میکنند ؛ از جمله مدیران ، کارآفرینان ، متخصصان ، صاحبان مشاغل کوچک ، خلاقان و هنرمندان ، پیشگامان تازه کار ، رهبران .
این افراد فاصله بین جایگاه فعلی خود ، و جایی که میخواهند باشند را تشخیص داده اند و زمانی که میخواهند برای رسیدن به نقطه ی هدف تصمیم بگیرند ، به خدمات کوچینگ زندگی روی میاورند .
ای سوال برای هر کدام از ما پیش می آید که ” آیا من هم به خدمات لایف کوچینگ احتیاج دارم ؟ ”
در پاسخ میتوانیم به تعدادی از نشانه هایی اشاره کنیم که خدمات کوچینگ لایف میتواند برای شما مفید باشد :
 • استرس یا اضطراب شدید
 • صحبت های درونی با خودتان بشدت منفی است
 • عوامل مختلف میتوانند شما را زود به زود تحریک کنند (تحریک به خشم و عصبانیت ، ناراحتی و گریه و … )
 • به تازگی تغییر اساسی در زندگی ایجاد کرده اید یا میخواهید ایجاد کنید .
 • نمیتوانید عادت های بد مانند پرخوری یا زیاد خوابیدن ، نوشیدن الکل را ترک کنید و بین این عادت ها گیر افتاده اید .
 • احساس نارضایتی مکرر در محل کار .
 • از شکست خوردن میترسید و برای همین نمیتوانید به سوی هدف گام بردارید .
 • حس میکنید در زمینه خاصی خلاقیت لازم را ندارید .
 • حس میکنید خود را به اندازه کافی نمیشناسید و زندگی شادتر ، کاملتر و مطمئن تر را میخواهید .
جلسه ی لایف کوچینگ - مهرداد سلیمی برنا

کوچ در طی جلسات خدمات لایف کوچینگ ، محیطی امن و محترمانه برای مشتری فراهم خواهد کرد ، محیطی که مراجعه کننده بتواند در کمال راحتی و آسودگی خیال روی اهدافش تمرکز کند .
سبک مربیان طی این دوره ها ، گرم ، مستقیم و سرگرم کننده خواهد بود . با توجه به محدوده و ظرفیت افراد سعی میشود فضای خشک جای خود را به فضایی صمیمی و دوستانه بدهد .
مربی در هر مرحله از راه همراه شماست تا موفقیت های شما را جشن بگیرد یا هنگام شکست و نا امیدی از شما حمایت کند .

هیچ تعهدی برای ادامه جلسات به صورت طولانی مدت وجود ندارد .
تعداد جلسات لایف کوچینگ ، بر حسب وضعیت شما و نیاز هایتان توسط کوچ تعیین میشود ، با این حال همانطور که گفته شد هیچ اجباری برای ادامه کلاس ها ندارید و میتوانید هر زمان که لازم دانستید ، از ادامه جلسات خود داری کنید.
با این وجود طبق آمار و مطالعات مراجعه کننده ها حداقل 3 ماه زمان نیاز دارند تا از جلسات نتیجه دلخواه را بگیرند .

در هرنوع کوچینگی و توسط هر کوچ یا مربی ، اسرار شما 100 درصد حفظ شده و هیچ اطلاعاتی از مکالمه شما بیرون از اتاق مشاوره درز نخواهد کرد؛ مگر اینکه خودتان با کسی در میان بگذارید یا اجازه بازگو کردن مکالمه یا بخشی از آن را بدهید.

پس از همه گیر شدن ویروس کرونا بستر های بسیار زیادی برای ایجاد روم های مجازی معرفی شدند و در کنار آن مردم به امکانات ارتباطات مجازی بیشتری آشنا شده و به رفع نیاز های خود به صورت مجازی عادت کردند .
با فراهم شدن بستر آموزش آنلاین برای عموم مردم ، دیگر محدودیت های جغرافیایی نمیتوانند شما را از آموختن یا استفاده از خدماتی که به محل سکونت شما نزدیک نیست باز دارد.امروزه از هرجای ایران و جهان میتوانید از خدمات لایف کوچینگ به صورت آنلاین استفاده کنید ، بدون صرف انرژی و هزینه رفت و آمد ، بدون نگرانی برای اینکه هنگام بروز احساسات ظاهر شما چگونه خواهد شد ، در حریم خصوصی و امن خانه خود ، میتوانید روی جلسات تمرکز کنید .
یا ممکن است بخواهید همراه با تلفن همراه یا لپ تاپ خود به مکان مورد علاقتان که آرامش بیشتری به شما میدهد مانند کافه ، پارک یا … ببرید و بخواهید که جلسه خود را در محیطی که از آن لذت میبرید و حس خلاقیت و انرژی شما را شکوفا میکند ، شروع کنید .

همانطور که گفتیم کوچینگ زندگی به شما کمک میکند برناممه ریزی کنید ، از پس مشکلات بر بیایید و برای رسیدن به اهداف خود تلاش کنید ؛ اما همراه بخاطر بسپارید که این موارد یک شبه حاصل نمیشود و زمان بر است .

شاید در اهداف کوتاه مدت نتیجه چشمگیر تر باشد اما برای اهداف بلند مدت به صبر بیشتری نیاز دارید .

باید بدانید مربی یا کوچی که خدمات لایف کوچینگ را با آن ایشان ثبت میکنید ، آیا مناسب نیاز شما هست یا خیر .

همانطور که قبلا به ان اشاره کردیم ، کوچینگ زندگی خود به شاخه های دیگر تقسیم میشود ، و هر برخی کوچ ها روی شاخه مشخصی از این حوزه تمرکز کرده اند ؛ بنابراین نتیجه و دستاورد شما از این جلسات ارتباط تنگاتنگی ، به نوع رابطه شما با مربی دارد ؛ به این معنی که مربی را برای کمک به چه موضوعی استخدام کرده اید .

مشکلات شدید در حوزه سلامت روان در حوزه کار کوچینگ نیست و حتما باید به متخصصان این حوزه مراجعه کنید .

اگر نشانه هایی از یماری های روحی و روانی مانند افسردگی و اضطراب دارید ، باید این مسئله را  با پزشک یا درمانگر این زمینه در میان بگذارید ، تا گزینه های درمانی را شروع کنند .

مربیان زندگی میتوانند گزینه هایی را برای بهبود سلامت روان شما ارائه دهند ؛ و نمیتوانند بیماری های روحی – روانی را درمان کنند .